Historie Beach volejbalu

Zrození beach volejbalu

Beach volejbal se zrodil zhruba ve dvacátých letech minulého století na plážích americké Kalifornie, a od poloviny let osmdesátých prožívá celosvětový bouřlivý rozvoj, díky kterému je v současnosti je zřejmě jedním z geograficky nejrozšířenějších sportů, na jehož rozmachu mají hlavní zásluhu asi Američané, Brazilci a Italové.

K jeho vzniku vedlo pravděpodobně období po první světové válce, kdy američtí vojáci trávili volný čas hrou volejbalu na plážích. První turnaj se uskutečnil v roce 1920 v Santa Monice. Startovali 6 proti 6 podle pravidel indoor volejbalu, což ukazuje na to, že beach vznikl jako odnož indooru. 1930 už byli 2 proti 2 opět v Santa Monice – v podstatě v dnešní podobě, ve 30. letech se beach volejbal přesunul na „State beach“ severně od nábřeží Santa Monica. Po Americe v té době beachvolejbalu postupně přichází na chuť i Evropa – první evropskou zemí která nový sport objevila se stala Francie. Bezprostředně před druhou světovou válkou se konala už řada turnajů na plážích v USA a zejména také v Brazílii. V poválečných letech roce 1948 byl sehrán první turnaj na proslulé „State Beach“ který se stal pravidelnou každoroční záležitostí.

V padesátých a šedesátých letech našeho století začala být oblíbená právě utkání „dvou proti dvěma“ (ve dne i v noci) na proslulých brazilských plážích Copacabana, Ipanema a Leblon v Rio de Janeiru. Místní tisk jim věnoval velkou pozornost a tím je uvedl do povědomí široké veřejnosti.

V roce 1960 si odbyl svou premiéru nejproslulejší turnaj, „Maraton Beach Open“ v USA a na počátku sedmdesátých let vznikají první okruhy turnajů v USA a v Brazílii.

První světový šampionát

První světový šampionát v podobě profesionálního sportu v USA se konal roku 1976 na Pacifik Palisades, kde začala profesionalizace tohoto sportu, vítězové Jim Menges a Greg Lee získali prize money 5 tisíc dolarů. O deset let později už vzrostl počet turnajů na 12 a prize money se vyšplhala na 137 000 dolarů!

V roce 1983 byla v USA založena asociace volejbalových profesionálů AVP, a po čase došlo i k dohodě mezi APV a FIVB (Mezinárodní volejbalovou asociací), která organizuje a řídí BV soutěže už po celém světě a sjednocuje pravidla.

Po úspěchu Brazílie v roce 1984 na olympijských hrách v Los Angeles zorganizoval muž jménem Koch Tavares exhibici „Hollywood Volley“ v Rio de Janeiru, která vzbudila mimořádný zájem a tak v roce 1986 založila FIVB Světovou radu beachvolejbalu (jejíž součástí je oficiální marketinková agentura beachvolejbalu v čele s prezidentem Koch Tavaresem) a o dva roky později Tavares ve spolupráci s brazilskou volejbalovou federací organizuje ,,Hollywood II". Opakovaný úspěch exhibice díky účasti špičkových hráčů inspiroval k organizaci I. mistrovství světa v beach volejbalu.

To se odehrálo roku 1987 v reprezen­tativních kulisách na pláži Ipanema, označované za nejkrásnější pláž světa.světové pláži v Rio de Janeiru. Soubojům sportovců ze šesti zemí přihlíželo 120 000 diváků, a další sledovali průběh zápasů prostřednictvím 120 akreditovaných novinářů a dvou desítek světových televizních kanálů. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat:

Světová série

V roce 1989 je zahájena první Světová série, každým rokem roste počet pořadatelských zemí, roku 1991 jsou na zasedání FIVB upřesněna pravidla a kalendář světové série. V roce 1992 se beachvolejbal představil jako ukázkový sport na OH v Barceloně, a o 11 let později, v roce 1993 se stává i oficiálním olympijským sportem. V současné době působí na celém aktivních 95 národních federací. Plážový volejbal se stal velmi populárním a divácky i mediálně (a tím i sponzorsky) poměrně atraktivním sportem.

Další možnosti

Vaše oblíbené lokality

Vyhledat lokalitu
Nemáte přidanou žádnou lokalitu.
Jak registrovat lokalitu?  

Facebook