Beach volejbal v ČR

První beachvolejbalová hřiště se začala v ČR objevovat na konci 80. let – mezi průkopníky tohoto sportu patří Brno a v Odolena Voda. V Brně byl také zorganizován první turnaj dvojic a trojic na písku (pořádala ho Zbrojovka Brno v roce 1987), a ještě téhož roku startovaly na mezinárodním turnaji v BV v Itálii dvě trojice našich reprezentantů. O rok později začala sloužit veřejnosti další písková hřiště v Bratislavě a ve Slavkově u Brna, začínají se rozbíhat turnaje jak u nás, tak naši závodníci startují na zahraničních turnajích v Rakousku a v Německu.

Na počátku 90, let, v roce 1991, kdy se uskutečnil 1. ročník čs. Okruhu turnajů byla založena také asociace Beach Volejbalu při České a Slovenské federaci volejbalu, a v roce 1992 už se konalo v Brně 1. mistrovství ČSFR v pískovém volejbale. Prezident české Asociace Beach volejbalu ing. Milan Purnoch byl nominován do beachvolejbalové komise při CEV, a v roce 1995 byl v ČR na Máchově jezeře pořádán jeden z turnajů seriálu ME. Ve Slavkově byla zprovozněna první beachvolejbalová hala nejen u nás, ale i v Evropě.

Druhá polovina 90. let byla zlatou érou českých beachových reprezentantů. V roce1996 týmy Celbová – Dosoudilová, a Palinek – Pakosta vítězí na ME, Celbová – Dosoudilová si svůj triumf na ME zopakovaly ještě v roce 1998, o rok později tandem Džavoronok – Pakosta na Světové sérii v Tenerife porazili brazilské mistry světa, a v roce 2001 se na světovém šampionátu umístily jako třetí i Celbová s Dosoudilovou.

ČR patří k velmi úspěšným beachvolejbalovým zemím, českým reprezentantům se podařilo proniknout mezi mezinárodní beachovou elitu a získat několik titulů mistrů Evropy mužů, žen a juniorek. Od počátku 90.let jsou pravidelně pořádána mistrovství republiky, národní poháry, LP, satelity, halové turnaje a exhibice (city beach). Pravidelně se hrají turnajové okruhy Českého poháru a Letního poháru a vyvrcholením je Mistrovství České republiky, které je rozděleno do čtyř mužských a čtyř ženských kategorií – muži (ženy), junioři, kadeti a veteráni.

Další možnosti

Vaše oblíbené lokality

Vyhledat lokalitu
Nemáte přidanou žádnou lokalitu.
Jak registrovat lokalitu?  

Facebook